ایران مقاله
مقالات مربوط به ups مقالات رشته های فنی مهندسی پزشکی و سلامت
درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت ارائه مطالب مفید در زمینه UPS ، برق والکترونیک و ومقالات فنی مهندسی تشکیل شده است

مدیر وبلاگ : MORTEZA KAZEMI
صفحات جانبی
نویسندگان

اگر از دنبال کننده های خبرهای دنیای تکنولوژی باشید احتمالا به بحت اینترنت اشیا یا IOT برخورد کردید و هر روز یک خبر جدید از اینترنت اشیا می خوانید. از ماشین لباسشویی ، یخچال ، ساعت مچی ، سیستم روشنایی خونه ، سیستم تهویه خونه ، کلا هر اشیایی که در اطرفمان می بینیم به احتمال زیاد در آینده به شبکه اینترنت وصل شود و حجم عظیمی از داده ها که بنظر من ساختار دیتاسنتر ها را متحول خواهد کرد ، بوجود می آیند و در این میان طراحان مدارات الکترونیکی ، طراحان صنعتی ، برنامه نویسان و طراحان شبکه ها نقش مهمی را صد در صد خواهند داشت.این مقدمه را گفتم تا از کنار این مدار به سادگی رد نشوید و شروع طراحی مداراتی که به اینترنت وصل میشوند شاید شروعی در صنعت در حال رشد اینترنت اشیا باشد.در ادامه با ما باشید تا مانیتورینگ سنسورها در شبکه را بیشتر برسی کنیم.

اینترنت اشیا IOT

 

اگر به گذشته بازگردید شاید طراحی بردی که بتواند به شبکه محلی و یا اینترنت وصل شود خیلی سخت بود IC ها طراحی شده برای کامپیوتر ها و سخت افزار های بزرگ بودند و برای کاربردهای کوچک و بهینه نشده بودند تا اینکه شرکت میکروچیپ آیسی کنترلر شبکه خودش را با کمترین قطعات جانبی مورد نیاز معرفی کرد این آیسی ENC28J60 نام داشت و امروزه هم کابردهای بسیاری و البته امروزه آیسی های مختلفی برای اینکار با کیفیت ، سرعت و امکانات بهتر عرضه شدن و همچنین در میکروکنترلرهای جدید اترنت بصورت دخلی هم پشتیبانی می شود. و همچنین آیسی هایی طراحی شده که پشته پروتکلی TCP/IP را بصورت داخلی پشتیبانی می کنند و حتی نیاز به نوشتن کتابخونه برای راه اندازی پروتکل های مختلف هم نمی باشد.ادامه مطلب


نوع مطلب : پروژه با نرم افزارها و میکرو کنترلرها، 
برچسب ها : دانلود فایل ethernet.h، دانلود فایل bmp180.h، سنسورها در شبکه [TCP/IP HTTP]،
لینک های مرتبط :

مسئله تنظیم نبود فشار لاستیک های اتومبیل ، به خصوص در مسافرت های طولانی همراه برای رانندگان و سرنشینان خودرو مشکل ساز بوده است. حتی در مواردی ، تغییرات زیاد فشار تایر ، باعث ترکیدن لاستیک خودرو و در مواردی ، مرگ سرنشینان خودرو شده است .برسی به موقع فشار لاستیک های خودرو ،علاوه بر کاهش مصرف سوخت ، باعث بهبود عملکرد ترمز و کاهش مسافت خط ترمز و نیز با عث افزایش عمر لاستیک خودرو میگردد.در سال های اخیر تلاش های گسترده ای برای حل این مشکل انجام گرفته است و بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا به طراحی و ساخت مدارات مجتمع مخصوص این کار دست زده اند ، که از موفق ترین این شرکت ها می توان شرکت موتورلا را نام برد.که سنسور های Tire Pressure Monitoring System تولید کرده است.

در این پروژه ما توسط میکروکنترلر شرکت Atmel  و سنسور شرکت Motorola و یک ماژول فرستنده و گیرنده مداری را طراحی نموده ایم که در داخل تایر ماشین قرار میگیرد و در زمان روشن بودن اتومبیل ، اطلاعات مربوط به فشار و دمای تایر را بدست میآورد و از طریق فرستنده، کدهای حاصله را ارسال می کند. در سوی دیگر مداری را قرار داده ایم که به عنوان مدار مستر در داخل کابین اتومبیل قرار میگیرد که اطلاعات فرستاده را دریافت نموده و پس از عملیات ریاضی که داخل پردازنده آن انجام می شود مقدار حققی فشار و دمای هر کدام از تایرها را ، نمایش داده می شوند.اگر فشار و دما از مقدار استاندارد تجاوز ککند و یا اینکه فشار از مقدار استاندارد تعریف شده کمتر شود ، این سیستم به راننده هشدار می دهد که نسبت به تنظیم فشار لاستیک اقداماتی را انجام دهد.


اتومبیل TPMS

TPMS سیستم بازبینی فشار لاستیک برای خودروها میباشد.در سال 2000 در همایشی تصمیم بر این گرفته شد که وسایل نقلیه مجهز به سیستم TPMS شوند.در سال 2006 بیست درصد خودرو ها مجهز به این سیستم شدندادامه مطلب


نوع مطلب : پروژه با نرم افزارها و میکرو کنترلرها، 
برچسب ها : مزایای TPMS استفاده از چیست ؟، TPMS چگونه کار می کند ؟، سنسور های Tire Pressure Monitoring System، Tire Pressure Monitoring System،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 مهر 1397 :: نویسنده : MORTEZA KAZEMI

طراحی یک برد الکترونیکی است که با استفاده از پروتکل های تعریف شده با رایانۀ موتور ارتباط برقرارمی کند.در صورت برقراری ارتباط بین عیب یاب و ECU رایانۀ موتور به حالت Diagnostic می رود.سپس دستگاه عیب یاب اطلاعات مورد نیاز (که به صورت نرم افزاری قابل تعیین هستند)را از رایانۀ موتور در خواست می کند . بعد از اینکه پاسخ مناسب از طرف رایانۀ موتور دریافت شد،اطلاعات مزبور در یک حافظۀ USB که به دستگاه عیب یاب متصل است،ذخیره می گردد.لازم به ذکر است فرآیند دریافت اطلاعات در یک دوره زمانی ثابت مدام تکرار شده و در حافظۀ USB ذخیره می شود.

ECU خودرو و طراحی DIAG

بخش های مختلف پروژه

همانطور که در بخش قبل اشاره شد هدف از این پژوهش ارتباط با رایانۀ موتور،دریافت اطلاعات از آن، تایید صحت ارتباط و ذخیرة اطلاعات بدست آمده بر روی حافظه USB  می باشد.برای این منظور 4 بخش، شامل بخش سخت افزاری ارتباط با ECU بخش نرم افزاری  پروتکل ارتباط با ECU ، بخش نرم افزاری مدیریت فایل(FAT) و بخش ارتباط با حافظه USB پیاده سازی می شود.شرح این 4 بخش به صورت مبسوط به شرح زیر است:

بخش سخت افزاری ارتباط با ECUادامه مطلب


نوع مطلب : پروژه با نرم افزارها و میکرو کنترلرها، 
برچسب ها : پروتکل KWP2000،
لینک های مرتبط :

در  پروژه فانکشن ژنراتور سعی بر آن است با استفاده از میکروکنترلر های سری AVR  و زبان برنامه نویسی C  ، یک فانکشن ژنراتور دیجیتال با امکانات یک فانکشن ژنراتور آزمایشگاهی طراحی ، اجرا و به عنوان پروژه ی پایان ترم ارائه شود .

مشخصات این طرح به شرح زیر ست :

پارامتر های الکتریکی

عنوانرنجResolution
رنج فرکانسی1 HZ ~ 1 MHZ1 Hz
رنج دامنه0 ~ 10 V1 mV
رنج  Offset DC0 ~± 10 V1 mV
شکل موج های قابل تهیهSin , Squar , ThreeAnglular
Symmetry0 ~ %1001 %

فانکشن ژنراتور

فانکشن ژنراتور یک سیستم الکترونیکی جهت تولید شکل موج های مختلف با قابلیت کنترل فرکانس ، دامنه ، مقدار DC  و… می باشد . در بسیاری از فانکشن ژنراتور های مدرن امکانات دیگری  چون کنترل تقارن Sweep , Synchronizasion , تولید شکل موج دلخواه (قابلیت Customize ) اتصال به کامپیوتر و… نیز اضافه شده استادامه مطلب


نوع مطلب : پروژه با نرم افزارها و میکرو کنترلرها، 
برچسب ها : فانکشن ژنراتور با AVR، دانلود فانکشن ژنراتور با AVR،
لینک های مرتبط :

ترموستات دیجیتال یا کنترل دمای محیط یک پروژه کاملا کاربردی هست که برای ثابت نگه داشتن دمای محیط در یک بازه مشخص طراحی شده است.

توضیحات مقدماتی ترموستات دیجیتال با AVR

در این پروژه از یک سنسور دما برای اندازه گیری دما ، میکروکنترلر برای کارهای پردازشی ، دو عدد رله یکی برای فن و دیگری برای هیتر و یک عدد نمایشگر برای نمایش دما ، سه عدد پوش باتن برای تنظیم مقدار ماکزیمم و مینمیم دما طراحی شده است.

ترموستات دیجیتال با AVR

نکته خیلی مهم : سنسور این پروژه DS18B20   می­باشد ، ولی یک ویژگی خوب دیگر این پروژه این است که با تغییر کوچک در سخت افزار و تغییر کد میکروکنترلر می توانید سنسور LM35  را نیز روی پروزه سوار کنید. نحوه انجام کار در  فایل توضیح داده خواهد شد.ادامه مطلب


نوع مطلب : پروژه با نرم افزارها و میکرو کنترلرها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

طرز کار مدار منبع تغذیه دیجیتال (دوبل)

این یک منبع تغذیه دیجیتالی دوبل می باشد که می تواند ولتاژ 0 تا 30 ولت را در خروجی هاش ظاهر کند و دارای یک منبع 12 ولت ثابت می باشد.این منبع همچنین می تواند جریان های بسیار کوچک یعنی در حد میلی آمپر را اندازه گیری کند.

طرز کار این مدار بدین صورت می باشد که ابتدا با وارد ولتاژ v1 از یک تا سی ولت از طریق کیپد و بعد واردکردن ولتاژ v2 به همین صورت از 0 تا سی ولت می باشد.

اندازه گیری ولتاژ و جریان بدین صورت می باشد که ابتدا ولتاژ بر روی مقاومت ها افت کرده و توسطADC میکرو اندازه گیری می شود و بر روی LCD نمایش داده می شود.

منبع تغذیه دیجیتالادامه مطلب


نوع مطلب : پروژه با نرم افزارها و میکرو کنترلرها، 
برچسب ها : پتانسیومتر دیجیتال Mcp4131، منبع تغذیه دیجیتال، منبع تغذیه دیجیتال 0 تا 30 ولت، منبع تغذیه دیجیتال با آی سی MCP4131،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 29 مهر 1397 :: نویسنده : MORTEZA KAZEMI

خازن چیست؟  انواع خازن؟

قطعه ای است که برای ذخیره انرژی الکتریکی (ولتاژ) توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی)، در مدار استفاده می شود و با توجه به اینکه بار الکتریکی در خازن ذخیره می شود می توان از آن برای ایجاد میدان الکتریکی یکنواخت و پایدار استفاده کرد. از خازن ها به عنوان فیلتر نیز استفاده می کنند زیرا سیگنال های متناوب یا AC را به راحتی عبور می دهند ولی مانع عبور سیگنال های مستقیم  یا DC می شوند.
خازن یا کاپاسیتور که ابتدای کلمه  capacitor  است با حرف C نمایش می‌دهند. واحد ظرفیت خازن فاراد است و ظرفیت خازن طبق فرمول زیر بدست می آید.

C=kε0  A/d

فاراد برای خازن واحد بزرگی است که برای معرفی ظرفیت خازن از واحد های کوچکتر استفاده میکنند.

میلی فاراد :3-10 F    میکرو فاراد: 6-10 F
نانو فاراد: 9-10 F   پیکو فاراد: 12-10 F

ساختمان خازن :
خازن از دو صفحه فلزی موازی (رسانا از جنس روی، آلومنیوم، نقره) تشکیل شده است که در بین صفحات هوا یا عایق (دی الکتریک مانند کاغذ، میکا، پلاستیک، سرامیک، اکسید آلومنیوم، اکسید تانتالیوم) وجود دارد. شکل را ملاحظه نمایید.ادامه مطلب


نوع مطلب : الکترونیک صنعتی (الکترونیک قدرت)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 29 مهر 1397 :: نویسنده : MORTEZA KAZEMI
نوع مطلب : پروژه با نرم افزارها و میکرو کنترلرها، 
برچسب ها : دانلود پروژه رایگان با میکرو کنترلر AVR، میکرو کنترلر AVR، دانلود پروژهavr،
لینک های مرتبط :

قطعات مهم پروژه

 • میکرو کنترلر مگا16
 • LCD کاراکتری
 • کی پد برای ور,د اعداد و تنظیمات
 • سنسور گاز MQ
 • سنسور دما و رطوبت DHT11


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 29 مهر 1397 :: نویسنده : MORTEZA KAZEMI

مدار گلخانه هوشمند که سنسور ها با سیم بیرون کشیده شدن

پروژه ما سه کمیت مهم و اساسی یک گلخانه را اندازه گیری و کنترل می کند . دما ، رطوبت و گاز  Co2 می باشد .

مدار گلخانه هوشمند

مدار گلخانه هوشمند که سنسور ها با سیم بیرون کشیده شدنادامه مطلب


نوع مطلب : پروژه با نرم افزارها و میکرو کنترلرها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

نکته مهم دیود اینه که وقتی در مسیر جریان قرار میگیره یک مقدار ولتاژ روی آن افت میکنه!

دوتا دیود بعنوان هرزگرد در رله ها و یک دیود  برای تغذیه  SIM900 استفاده کردیم.

مقاومت ها

مقاومت

خازن هاادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

امروزه در اکثر جاها کاربردهای RFID ها را میبینید مثلا در برچسب های کتاب فروشی ها ، دستگاه های حضور و غیاب و درب بازکن های RFID  یا آیفون های دربازکن با پشتیبانی از کارتهای RFID که بصورت گسترده کاربرد دارند. اگر شما هم دوست دارید چنین سیستمی را درست کنید اینجا ما فایل های پروژه درباز کن RFID با AVR را قرار دادیم.

پروژه در باز کن RFID

 عملکرد  پروژه درباز کن RFID با AVR

با نزدیک کردن کارت در صورتی که کارت معتبر باشد در را باز میکند و در صورتی که کارت ناآشنا باشد بعد از سه بار تلاش هشدار صوتی ، نوری و پیامکی ایجاد میکند.با کی پد که روی پروژه تعبیه شده شما میتوانید شماره تلفن خودتان را روی سیستم ست کنید و ساعت و تاریخ را تنظیم و همچنین کارت ها را به سیستم بشناسانید و همچنین دقت داشته باشید که سیستم دارای رمز هست و برای شناساندن کارت ها باید رمز را وارد کنید.همچنین دارای نمایشگر LCD کوچکی برای نمایش عملکرد سیستم میباشد و همچنین این پروژه قابلیت اضافه کردن ماژول GSM را دارد که میتواند پیامک ارسال کند.

در  پروژه  عملکرد  پروژه درباز کن RFID با AVR لازم است ضمن تعریف و شناساندن حداقل دو کارت به دستگاه بعنوان کارت معتبر ، در صورت شناختن کارت و باز کردن درب ، پیامی بصورت پیامک برای مخاطب مشخص ارسال شود و معلوم کند در چه ساعت و تاریخی کدام کارت درب را باز کرده است .ادامه مطلب


نوع مطلب : پروژه با نرم افزارها و میکرو کنترلرها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

در سیستم یا  پروژه ارسال دما و رطوبت با پیامک هدف ما ساخت دستگاهی است که بتواند با ارسال پیام به سیم کارت روی دستگاه دما و رطوبت مکانی را که دستگاه در آن مکان دارد را بفرستد این مکان میتواند خانه ، گلخانه ، ویلا و هر مکان دیگری باشد. در هر موقع از شبانه روز دوست داشتین یک پیامک میفرستید و سیستم دما و رطوبت آن محیط را برای شما میفرسته!

ارسال دما و رطوبت با پیامک

برای تغییر شماره تلفن برنامه را با کدویژن باز کرده و در تیکه کد زیر شماره تلفن خودتان را وارد کنید :

printf(“AT+CMGS=%c0937xxxxxxx%c%c”,34,34,13);ادامه مطلب


نوع مطلب : پروژه با نرم افزارها و میکرو کنترلرها، 
برچسب ها : دریافت دما و رطوبت خانه و گلخانه از راه دور، پروژه ارسال دما و رطوبت با پیامک، دانلود رایگان پروژه ارسال دما و رطوبت با پیامک،
لینک های مرتبط :

خیلی از دوستانی که پروژه های مرتبط با ماژول SIM900 را از سایت ما دانلود و یا تهیه کرده بودند درخواست داشتند تا فایل مدار چاپی و یا PCB هدربرد ماژول SIM900 استفاده شده در پروژه ها را نیز در اختیار دوستان قرار بدیم تا بتوانند در پروژه های خود از این هدربرد استفاده کنند.

فایل PCB هدربرد ماژول SIM900

خیلی از دوستان هم که مهندس یا تولید کننده بردهای الکترونیک هستن میخوان این برد را عمده تولید کنن و در پروژه های خود استفاده و یا آن را برای فروش در بازار عرضه کنند.

در همین راستا بر آن شدیم که فایل PCB و نحوه منتاژ آن را در اختیار دوستان عزیز قرار بدیم تاهدربرد ماژول SIM900 را چاپ ، منتاژ و استفاده کنند.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 16 )    1   2   3   4   5   6   7   ...   
موضوعات
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
پیج رنک سایت mups.mihanblog.com/
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic