ایران مقاله
مقالات مربوط به ups مقالات رشته های فنی مهندسی پزشکی و سلامت
درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت ارائه مطالب مفید در زمینه UPS ، برق والکترونیک و ومقالات فنی مهندسی تشکیل شده است

مدیر وبلاگ : MORTEZA KAZEMI
صفحات جانبی
نویسندگان

  • استفاده از حلقه کرونا در کنترل میدان الکتریکی و توزیع یکنواخت پتانسیل روی مقره های کامپوزیتی مورد استفاده در خطوط فشار قوی

مقره ها، از جمله تجهیزات بسیار مهم در قسمت های مختلف سیستم های قدرت مانند پست ها و خطوط انتقال و توزیع می باشند. از آنجا که نحوه عملکرد این تجهیزات، تاثیر قابل ملاحظه ای بر مشخصه های سیستم های قدرت(از جمله قابلیت اطمینان شبکه-های انتقال و توزیع و نیز میزان انرژی توزیع نشده) دارد، لذا داشتن اطلاعات کاربردی در مورد این تجهیزات برای متخصصین برق-قدرت ضروری به نظر می رسد. از جمله مقره هایی که اخیراً به طور گسترده در شبکه¬های برق مورد استفاده قرار گرفته اند، مقره های کامپوزیتی می باشند. شدت میدان الکتریکی بالاتر از استقامت الکتریکی هوا روی سطح مقره ها، برقگیرها و بوشینگهای فشارقوی باعث ایجاد کرونا می شود که منجر به تلفات انرژی، تداخلات رادیویی، نویزهای صوتی و تولید ازن و اشعه ماوراءبنفش می گردد. میزان کرونای ایجاد شده روی سطح این تجهیزات به شرایط محیطی، مانند رطوبت و آلودگی و همچنین شکل هندسی آنها بستگی دارد. ازن و اشعه ماوراءبنفش حاصل از کرونا باعث فرسودگی و پیری زودرس مقره کامپوزیتی می گردد. میدان الکتریکی شدید، علاوه بر ایجاد کرونا روی سطح مقره، می تواند باعث تخلیه جزئی در حفره های موجود در مقره شود و مقره را از نظر خواص الکتریکی و مکانیکی کاملاً معیوب سازد. برای جلوگیری از ایجاد کرونا و تخلیه جزئی داخلی در مقره¬های خطوط انتقال فشارقوی باید میدانهای الکتریکی روی مقره کنترل گردند]10[. با توجه به آنچه که گفته شد، یکی از پارامترهای مهم در طراحی و ساخت مقره های کامپوزیتی، کنترل شدت میدان الکتریکی روی آنها می باشد. میدان های الکتریکی شدید بر روی مقره معمولاً در ولتاژهای بالای 230KV ایجاد می شوند. بحرانی ترین قسمت مقره از نظر تنش الکتریکی ناشی از شدت میدان الکتریکی، سمت فشارقوی مقره می باشد، لذا برای کنترل شدت میدان معمولاً از یک حلقه تحت عنوان "حلقه کرونا" در سمت فشارقوی و در ولتاژهای EHV در دو سمت مقره استفاده می شود. طبق مطالعات متعدد صورت گرفته، نحوه طراحی مقره، پروفیل مقره، یراق فلزی مقره(فیتینگ) و حلقه کرونا بر توزیع میدان الکتریکی روی مقره کامپوزیتی تاثیرگذارند. بنابراین برای کنترل شدت میدان روی مقره های کامپوزیتی باید تمام موارد فوق مورد بررسی قرار گیرد.


هدف این پروژه بررسی تاثیر پارامترهای پروفیل مقره و ابعاد حلقه کرونا در کنترل شدت میدان روی مقره¬های فشارقوی می اشد که در طراحی و ساخت مقره کامپوزیتی باید مدنظر قرار گیرد.

در فصل اول این پروژه انواع مقره های مورد استفاده در شبکه های برق(از نظر جنس مقره) معرفی شده و سپس ساختمان مقره های کامپوزیتی، مزایای آنها نسبت به مقره های سرامیکی و شیشه ای و همچنین پارامترهای پروفیل مقره کامپوزیتی مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل دوم نحوه توزیع پتانسیل روی مقره و تاثیر ظرفیتهای خازنی مربوط به مدل خازنی مقره بر یکنواخت شدن توزیع پتانسیل روی مقره بررسی شده، سپس روش¬های یکنواخت کردن توزیع پتانسیل روی مقره معرفی شده¬است.

در فصل سوم روشهای عددی تحلیل توزیع میدان الکتریکی و نرم افزارهای تحلیل میدان معرفی شده اند. سپس نحوه کار با نرم افزار مورد استفاده در این پروژه، که نرم افزار FEMLAB می باشد، توضیح داده شده است.

فصل چهارم شامل شبیه سازی حالت های مختلف مقره و تحلیل نتایج بدست آمده از شبیه سازی می باشد. در این فصل ابتدا بحرانی ترین قسمت های مقره از نظر تنش-های الکتریکی و همچنین پارامترهای مربوط به پروفیل مقره و ابعاد حلقه کرونا که به نظر می رسد در کنترل شدت میدان الکتریکی روی قسمت های بحرانی تاثیر داشته باشند، مشخص شده است. سپس به ازای تغییر این پارامترها، شدت میدان روی بحرانی ترین نقاط بدست آمده و به صورت نمودار رسم شده تا تاثیر تغییر هر پارامتر بر شدت میدان این نقاط بدست آید.

در فصل پنجم نتایج حاصل از انجام پروژه و پیشنهادات کلی برای انجام کارهای بعدی ارائه شده است.

 

 

image
 

 
حجم: 1.84 MB
رمز: www.power2.ir
تعداد صفحات: 93

نوع فایل:pdf


مطالب مرتبط
نوع مطلب : پروژه کارشناسی برق و الکترونیک، 
برچسب ها : مقره، خطوط فشار قوی، چگونگی تقسیم پتانسیل روی مقره ها، استفاده از حلقه کرونا در کنترل میدان، شبیه سازی حالت های مختلف مقره، دانلود پروژه مقره ها،
لینک های مرتبط :


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پیج رنک سایت mups.mihanblog.com/
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات