ایران مقاله
مقالات مربوط به ups مقالات رشته های فنی مهندسی پزشکی و سلامت
درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت ارائه مطالب مفید در زمینه UPS ، برق والکترونیک و ومقالات فنی مهندسی تشکیل شده است

مدیر وبلاگ : MORTEZA KAZEMI
صفحات جانبی
نویسندگان

طراحی و ساخت دماسنج مادون قرمز، بدون تماس با جسم،  دماسنج ها یا ترمو متر ها یکی از ابزارهای اندازه گیری بسیار پر کاربرد در صنعت می باشند. به طور کلی کنترل دما و جلوگیری از افزایش دما از حد آستانه یکی از پارامترهای بسیار حساس در صنایع مختلف می باشد. دماسنج ها در دو نوع تماسی و غیر تماسی می باشند .

پروژه دما سنج مادون قرمز

چرا دما را اندازه گیری می کنیم؟

برای اکثر فرایند های تولید و ساخت ، دما یک متغیر بسیار مهم برای اندازه گیری، مشاهده و کنترل می باشد. مشاهده دما اطمینان می بخشد که فرایند تولید تحت شرایط مطلوب عمل می کنند. در کنار فواید کیفی و تولیدی که توسط اندازه گیری دما بدست می آید داده ها (data) ممکن است جهت تعبیه ی برنامه های پیشگیرانه ی نگهداری استفاده شود.

موارد کاربرد سیستم در صنایع مختلف چه می تواند باشد؟

در عملیات حرارتی فلزات برای حصول مشخصات فنی بالاتر، کنترل تولید آلیاژهای مختلف مواد، ریخته گری هایی دقیق با روشهایی مخصوص ، صنایع چدن و فولاد، آبکاری های صنعتی ، کوره های القایی و گرم و پیش گرم القایی ، جوشکاری های دقیق و استاندارد، تولید سیمان و سرامیک ، شیشه و بلورسازی ، تولید محصولات پتروشیمی و تولید محصولات صنایع نظامی ، استفاده از دماسنج غیرتماسی اجتناب ناپذیراست.در صنایع مرتبط با نفت و گاز نیز با توجه به لزوم رعایت استانداردهای ارائه شده از سوی وزارت نفت برای این صنایع و سطح بالای استانداردها، تجهیز لوازم اندازه گیری و کنترلی ، این شرکتها را ملزم به استفاده از این دماسنج غیرتماسی خواهد کرد.

اهمیت اندازه گیری دمای اجسام بدون تماس

از آنجا که دماسنج های مادون قرمز می توانند دمای جسم را بدون اتصال فیزیکی مشخص کنند ، سیستم اندازه گیری موجب آلودگی و آسیب رساندن یا تداخل با فرایند نمایش نمی شود و برتری های بسیاری نسبت به دستگاه های اندازه گیری تماسی دارند. یک دماسنج مادون قرمز می تواند با فاصله از جسم داغ قرار گیرد و در عین حال آن را قادر می سازد تا در بازه های زمانی طولانی با کمترین نگهداری و تعمیر عمل کند.

معرفی تئوری دماسنج مادون قرمز

تمامی اجسامی که دارای دمای بالای صفر مطلق یا همان -273 درجه سانتیگراد باشند، از خود امواج مادون قرمز منتشر می سازند. میزان موج انتشار یافته از سطح یک جسم به دو فاکتور بستگی دارد: دمای جسم و میزان قابلیت انتشارموج از سطح قطعه. موج مادون قرمز در حقیقت یک انرژی نورانی ضعیف است که به  صورت موج منتشر می شود و فرکانس آن در محدوده فرکانس قابل رویت برای چشم انسان نمی باشد. هر چه دمای یک جسم بیشتر باشد میزان انرژی مادون قرمز بیشتری منتشر می سازد.اگر دستگاهی بسازیم که بتواند میزان انرژی منتشر شده از یک منبع انتشار ( جسم مورد نظر) را اندازه گیری کند درنتیجه میتوانیم دمای آن جسم را محاسبه نماییم. دستگاهی که امکان را فراهم می آورد        Infrared Thermometer یا دماسنج غیر تماسی نام دارد.با قرار دادن دستگاه ترمو متر در جلوی جسم مورد نظر آن قسمت از موج مادون قرمز منتشر شده توسط جسم که در محدوده میدان دید لنز دستگاه ترمومتر باشد به لنز برخورد میکند. لنز دستگاه این انرژی دریافت شده را بر روی سنسوری که در دستگاه وجود دارد متمرکز میکند. سنسور با اندازه گیری شدت انرژی، ولتاژی را در حد میکرو ولت در یکی از پایه های خود ایجاد می کند و مقدار دما با پردازشی که روی این ولتاژ ووضعیت دیگر پایه های سنسور انجام می گیرد تشخیص داده شده و بر روی صفحه lcd به نمایش در می آید. تمامی این مراحل در کمتر از 500 میلی ثانیه انجام میگیرد.

فهرست                                                                                                         صفحه

پیشگفتار1
فصل اول: عنوان پروژه و تحقیقات مربوطه
امواج فروسرخ3
مفهوم دما6
تشعشعات گرمایی7
تشعشع الکترومغناطیسی7
اجسام Blackbody13
Emissivity13
تشخیص Emissivity16
اثر Emissivity روی اندازه گیری دما17
راه های اصلاح Emissivity18
افزایش دهنده های Emissivity21
دماسنج تشعشعی24
آشکارسازها25
ترموپیل ها26
سیستم اپتیک دماسنج27
دماسنج نسبی30
عبور مادون قرمز از میان جو35
اندازه گیری دمای پایین38
پردازش سیگنال39
فصل دوم: معرفی قطعات سخت افزاری و تشریح مدار عملی
میکروکنترلر AVR40
سنسور SMTIR990250
ساختمان و مشخصات پایه های SMTIR990251
نحوه عملکرد سنسور52
تشریح مدار عملی56
آشنایی با تقویت كننده های عملیاتی57
تقویت ولتاژ وابسته به دما59
بدست آوردن دمای بدنه سنسور60
تحقق دمای خالص جسم61
تغذیه ی مدار62
صفحه نمایش LCD و روش اتصال آن به میکرو63
نشانه گر لیزری64
فصل سوم: آشنایی با نرم افزار برنامه نویسی میکرو و برنامه ی مدار
آشنایی با محیط  Bascom66
برنامه پیاده شده بر روی میکروکنترولر73
فصل چهارم : نتیجه گیری و پیشنهادات79
پیوست ها: راهنمای استفاده از قطعات80

دانلود فایل

 • نوع فایل : PDF
 • تعداد صفحه : 99 صفحه

نوع مطلب : پروژه با نرم افزارها و میکرو کنترلرها، 
برچسب ها : آشنایی با تقویت كننده های عملیاتی، ساختمان و مشخصات پایه های SMTIR9902، سیستم اپتیک دماسنج، افزایش دهنده های Emissivity، تشعشع الکترومغناطیسی، امواج فروسرخ چیست؟،
لینک های مرتبط :


موضوعات
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
پیج رنک سایت mups.mihanblog.com/
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic