ایران مقاله
مقالات مربوط به ups مقالات رشته های فنی مهندسی پزشکی و سلامت
درباره وبلاگ


این وبلاگ جهت ارائه مطالب مفید در زمینه UPS ، برق والکترونیک و ومقالات فنی مهندسی تشکیل شده است

مدیر وبلاگ : MORTEZA KAZEMI
صفحات جانبی
نویسندگان
سه شنبه 24 مهر 1397 :: نویسنده : MORTEZA KAZEMI

ترانسدیوسرچیست :

ترانسدیوسر نوعی ترانس می باشدکه سیگنال الکتریکی به وجود آمده از سنسور را  به یک سیگنال الکتریکی استاندارد(ولتاژ 5-0وجریان 20-4 میلی آمپر) تبدیل می کند.ترانسدیوسرها  برای تبدیل کمیت های مختلف آنالوگ و دما به سیگنال های استاندارد ولتاژ و جریان و همچنین برای ایزولاسیون سیگنال ها مورد استفاده قرار می گیرند .بنابراین همواره خروجی یک ترانسدیوسر سیگنال الکتریکی است که در سمت دیگر خط می تواند مشخصه ها و پارامترهای الکتریکی نظیر ولتاژ ، جریان و فرکانس را تغییر دهد ، البته به این نکته باید توجه داشت که سنسور انتخاب شده باید از نوع سنسورهای مبدل پارامترهای فیزیکی به الکتریکی باشد و بتواند مثلأ دمای اندازه گیری شده را به یک سیگنال بسیار ضعیف تبدیل کند.


انواع ترانسدیوسر ها عبارت اند از:

ترانسدیوسر ولتاژ
ترانسدیوسر جریان
ترانسدیوسر فرکانس
ترانسدیوسر توان اکتیو و راکتیو
ترانسدیوسر ضریب توان ( کسینوس فی )

ترانسدیوسر قابل برنامه ریزی
ترانسدیوسر مقاومت
ترانسدیوسر دما
ترانسدیوسر ایزوله
ترانسدیوسر فشار

ترانسدیوسر خازنی

 

ترانسدیوسر ولتاژ :

 

Voltage Transducer

وظیفه  این ترانس به گونه ای است که ولتاژ بالاتر و یا پایین تر از حد نرمال را شناسایی می کند و باعث می شود که موتور بیش از حد داغ نشود. کاربرد آن ها عمدتا در مخابرات وهمچنین منابع قدرت dc می باشد.ترانسدیوسر ها دارای اندازه های مختلفی می باشند وبسته به اندازه آن ها مورد استفاده درسیستم ها وکامپیوتر ها  به کار گرفته می شود . کار ترانسدیوسر ولتاژبه این گونه می باشد که دامنه ولتاژ را اندازه گیری می کند واین دامنه را دریک سطح معین نگه می داردو این کار باعث می شود که از آسیب رسیدن به دستگاه ها وسیستم ها جلوگیری شود

 

ترانسدیوسر جریان:

 Flow Transducer

این ترانس در صنایع کاربرد زیادی دارد.تابلوهای کنترل بدون این ترانس از امنیت کم و آسیب پذیری بالایی برخوردار هستن. این ترانس معمولا در مدلهای دو سیمه یا چهار سیمه ساخته می شوند وبا تغذیه مورد نظر ما و در رنج میلی ولت و میلی آمپر یا ولت موجود میباشند .

ترانسدیوسر فرکانس :

 Frequency transducer

این ترانس برای گرفتن ورودی پالس شامل کنتاکت مکانیکی مورد استفاده قرار می گیرد.خروجی این ترانسدیوسرها نیز میتواند بنا به انتخاب مشتری از خروجی های گسسته تا خروجی RS232 و یا خروجی آنالوگ باشند.این ترانس  را میتوان در کنار فلومترهایی که دارای خروجی پالس هستنداستفاده کرد و مقدار واقعی فلو را بر اساس تعداد پالس بر حسب خروجی آنالوگ برای کنترلرهای PLC و یا نشان دهنده های ارسال کرد.

ترانسدیوسرهای توان اکتیو و راکتیو:

 Active and reactive power transducers

این ترانس در بیشتر موارد مدیریت انرژی و بهینه کردن سیستم توزیع برق نیاز به چنین مبدل هایی را خواهد داشت كه بتواند فاکتورهایی نظیر مقاومت ظاهری و حقیقی ولتاژ و جریان متناوب ، توان اکتیو و رآکتیور ، فاکتور توان ، تغییرات فرکانس جریان متناوب ، توان ظاهری ، انرژی اکتیو یا راکتیو ، توان ظاهری , زاویه فاز و ضریب توان در سیستم های تک فاز ویا سه فاز با بار متعادل و یا نا متعادل , به بار متناسب مستقل از سیگنال جریان و یا ولتاژ DC خروجی و … را بتوان اندازه گیری و انتقال دهد .ترانسدیورهای توان راه حلی برای ازبین بردن این مشکلات می باشند.

ترانسدیوسر ضریب توان ( کسینوس فی ) : 

(Transducer power factor ( cos phi

این ترانس برای اندازه گیری زاویه بین ولتاژ و جریان , ضریب توان (cosφ) موج سینوسی در سیستم های تک فاز و سه فاز با بار متعادل و سیگنال خروجی متناسب با زاویه بین ولتاژ و جریان در بار مستقل از جریان و ولتاژ DC و همچنین برای تبدیل اختلاف زاویه فاز , دو منبع سنکرون و یا اختلاف زاویه 2 فاز شبکه متعادل به یک سیگنال خروجی که می تواند در خدمت چندین وسیله دیگر قرار گیرد استفاده می گردد .

ترانسدیوسر قابل برنامه ریزی :

 Programmable transducer

این ترانس به کاربر این اجازه را می دهد  که بسته به نیاز پروژه و خروجی و ورودی وسایلخود ورودی و خروجی ترانسدیوسر را تنظیم کند . در حال حاضر این نمونه از مبدل ها از درخواست بیشتری نسبت به مدل های ثابت برخوردار می باشند.

ترانسدیوسر مقاومت:

Resistance transducer

این ترانس اصولا وسیله ای برای تبدیل جا به جایی خطی یا زاویهای یک سیگنال الکتریکی است. البته در روش های مکانیکی این امکان وجود دارد که نیرو وفشار به جا به جایی تبدیل شوند. در نتیجه این وسیله در اندازه گیری های نیرو و فشار مفید است و همان طورکه می دانیم ولتاژخروجی ترانسدیوسر مقاومت همواره DC می باشد

ترانسدیوسر دما:

 Temperature Transducer

این ترانس در جاهایی مورد استفاده قرار می گیرد که سنسور های دما نظیر ترموکوپل و تبدیل آن به سیگنال های استاندارد مورد نظر,نظیر 4تا 20 میلی آمپر یا 0 تا 10 ولت به کار برده می شوند.این ترانس قابلیت تنظیم و کالیبره کردن دقیق بوسیله پتانسیومترهای مختلف را دارند.به وسیله این ترانس ها می توان سیگنال ورودی دما را به سیگنال جریان تبدیل کرد وهمچنین آن را به مناطق دور ارسالکرد

ترانسدیوسر ایزوله:

 Isolated transducer

این ترانس انرژی مورد نیاز خود را از طریق سیگنال های DC دریافت می کند و به منبع تغذیه نیازی ندارد که به همین خاطر به آن ها ایزوله می گویند ، چون از این طریق از نظر خطر حریق و برهمکنشی بار ایزوله هستند.

ترانسدیوسر فشار:

 Pressure Transducer

این ترانسخروجی یک سنسور فشار را گرفته و به یک جریان الکتریکی 4 – 20 میلی آمپر تبدیل می کند تا بتوان این سیگنال را از طریق سیم به فواصل دور منتقل کرد.خروجی این ترانس به میکروکنترلرها یا سیستم های پردازشگر دیگر داده می شود تا بتوان پارامترهای مختلفی از جمله فشار مخازن تحت فشار را به دقت کنترل کند.

ترانسدیوسر خازنی:

 Capacitive transducer

این ترانس بیشتر برای اندازگیری سطح مایعاتدر مخازن مورد استفاده قرار می گیرد.باتغییر ارتفاع سطح مایعات , دی الکتریک بین الکترودهای خازن تغییر می یابد پس با این تغییر دی الکتریک بین الکترودهای خازن ارتفاع مایع موجود درمخزن ها محاسبه می شود.مطالب مرتبطفرستنده : مرتضی کاظمینوع مطلب : الکترونیک صنعتی (الکترونیک قدرت)، 
برچسب ها : ترانسدیوسر توان اکتیو و راکتیو، ترانسدیوسر ضریب توان ( کسینوس فی )، ترانسدیوسر مقاومت، رانسدیوسر قابل برنامه ریزی، ترانسدیوسرهای توان اکتیو و راکتیو، ترانسدیوسر فرکانس، ترانسدیوسر جریان،
لینک های مرتبط :


موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پیج رنک سایت mups.mihanblog.com/
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic